1397/04/12       -     2290 

انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان کشور بیانیه هفت‌بندی منتشر کرد

درخواست رسمی برای افزایش ۴۰درصدی قیمت قطعات

برای ایجاد رقابت آزاد و جلوگیری از هرگونه انحصار باید به‎جای قیمت‌گذاری دستوری خودرو به سمت آزادسازی قیمت حرکت کنیم

قطعه‌سازان خودرو سراسر کشور طی بیانیه‌ای هفت‎بندی، با دولت، مجلس و خودروسازان اتمام حجت کرده و راه‌حل‌های پیشنهادی خود را برای پشت‌سر گذاردن چالش تحریم‌های اقتصادی ارائه کردند.

به گزارش «دنیای خودرو»، این بیانیه طی نشست و هم‌اندیشی فعالان این بخش از صنعت در روز یکشنبه هفته جاری تهیه و تنظیم و در نهایت توسط امید رضایی، دبیر اجرایی این نشست قرائت شد. افزایش حداقل ۴۰درصدی قیمت قطعات برمبنای تورم و افزایش مواداولیه، آزادسازی قیمت خودرو و حذف قیمت‌گذاری دستوری خودرو برای ایجاد رقابت آزاد و هرگونه انحصار، تسهیل تخصیص ارز دولتی به مواداولیه مورد نیاز این صنعت و… از جمله مطالبات قطعه‌سازان برای خروج از چالش تحریم‌های اقتصادی است که در این بیانیه موردتاکید قرار گرفته است.

قطعه‌سازان کشور معتقدند اگر این بندها و شروط در ادامه مسیر تولید لحاظ نشود، حیات قطعه‌سازی کشور به خطر افتاده، امکان تولید از این بخش از صنعت سلب می‌شود و واحدهای تولیدی به سمت تعطیلی خواهند رفت. این بخش از صنعت کشور همچنین خواستار تشکیل کمیته بحران، متشکل از قطعه‌سازان، خودروسازان و وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ارائه راهکار عاجل برای برون‌رفت از بحران فعلی است.

قطعه‌سازان

بحرانی‌ترین دوران برای صنعت خودرو و قطعه

این بیانیه به این شرح آغاز شد:

«صنعت خودرو و قطعه‌سازی امروز در یکی از بحرانی‌ترین دوران‌های خود قرار گرفته و از یک طرف تحریم‌های ناجوانمردانه دشمنان قسم‎خورده کشور که بسیار هوشمندانه اصلی‌ترین بخش صنعت کشور را که در توسعه و دانش‎افروزی و همچنین اشتغال نقش اساسی دارد، در کنار دانش‎بنیان‌ترین نقطه توسعه کشور که همانا انرژی هسته‌ای کشور است، قرار داده و هرگونه ارتباط و انتقال دانش فنی را در این حوزه سد کرده است و از طرف دیگر محدودیت‌های داخلی و یا خود تحریم‌ها که بر پیکره این صنعت کوفته است. در این برهه حساس تاریخی ما قطعه‌سازان همانند جهادگران میهن‌پرست و حافظان بزرگ‌ترین بخش صنعتی کشور در سنگر تولید و اشتغال، خود را موظف به حفظ اشتغال و دانش فنی و نیز جذب حداکثری نیروی جوان و تحصیل‌کرده جامعه خود دانسته و به دشمنان نظام و میهن همانند گذشته ثابت خواهیم کرد ایرانیِ تسلیم‎ناپذیر، ایرانیِ پرتوان به حفظ میهن و صنعت خود ادامه خواهد داد.»

در ادامه این بیانیه به عزم قطعه‌سازان برای ادامه مسیر تولید اشاره شده است: «لذا بدیهی است این ماموریت صرفا دوشادوش دولت و مجلس محترم میسر خواهد بود و همان‎طور که در مقطع جنگ تحمیلی دولت و ملت به معنای واقعی در کنار هم توانستند کشور را از بحران‌های پیش رو سربلند بیرون آورند، حال در این مقطع، امتحانی دیگر پیش روی این صنعت پیشتاز قرار دارد تا به جهانیان ثابت کند هیچ قدرتی قادر به توقف قطار توسعه قطعه‌سازی و خودرو این کشور نخواهد بود.»

از قیمت و مواد اولیه تا مطالبات و مالیات

قطعه‌سازان در این بیانیه، درخواست خود از دولت را به این شرح اعلام کردند: «ما قطعه‌سازان سراسر کشور از وزارت محترم صنعت،‌ معدن و تجارت به نمایندگی از دولت محترم و متولی صنعت کشور در کنار مجلس محترم به‌عنوان قانون‌گذار، دعوت می‌کنیم در کنار قطعه‌سازان کشور با لبیک به فرمان مقام معظم رهبری، در حمایت از تولید و خرید کالای ایرانی با تسهیل و اجرایی کردن خواسته‌های این سربازان میهن در سنگر قطعه‌سازی کشور، ما را در این راه یاری کنند تا تلاش‌های خود را در کنار ایشان، که منتج به حفظ صنعت خودرو نیز می‌شود، به کار بندیم. بنابراین از دولت و مجلس به عنوان نهاد محترم قوای اجرایی و قانون‌گذار کشور خواستاریم با حمایت از خواسته‌های این صنعت، تمام تلاش خود را در اجرایی کردن آن معطوف کنند:

به‌روزرسانی قیمت قطعات بر مبنای تورم و افزایش مواداولیه (حداقل۴۰درصد)
آزادسازی قیمت خودرو و حذف قیمت‌گذاری دستوری خودرو برای ایجاد رقابت آزاد و جلوگیری‌از هرگونه انحصار
تسهیل تخصیص ارز دولتی به مواداولیه موردنیاز این صنعت
کاهش دوره پرداخت خودروسازان (حداکثر یک ماهه)
بازنگری مقررات گمرک در راستای تسهیل واردات موردنیاز این صنعت به کمک انجمن‌های مربوطه و خودروساز
ارائه تسهیلات بانکی با سود مناسب برای کمک به تولید و جلوگیری از ورشکستگی
کاهش درصد مالیات قطعه‌سازان برای جبران بخشی از زیان‌های حاصل از تحریم
بدیهی است خروج خانواده قطعه‌سازی و خودروسازی با اشتغال بیش از یک میلیون به‌صورت مستقیم و سه میلیون به‌شکل غیرمستقیم تمام بانیان این امر را تاریخ‌ساز خواهد کرد. به امید ساخت ایرانی سربلند و سرافراز برای فرزندان و آیندگان.»

نویسنده : الهام دانیالی
 
  ::  تماس با ما   :: 
Copyright 2010, asscc.ir, All right reserved انجمن صنفی شرکتهای خدمات پس از فروش خودرو