1397/03/02       -     2267 

افزایش سهم تولید خودروسازان خصوصی

پرشین خودرو: آمار تولید خودروهای داخلی طی دو ماه ابتدایی امسال در حالی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر شد که طبق آن، شرکت‌های بخش خصوصی توانستند تیراژ خود را نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۲/ ۴ درصد افزایش دهند.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از دنیای اقتصاد، بر این اساس، تا پایان اردیبهشت‌ماه امسال ۱۹ هزار و ۹۲۴ دستگاه انواع خودرو سواری در بخش خصوصی کشور به تولید رسیده و در این بین، بیشترین تیراژ نصیب «مدیران خودرو» شده و بالاترین درصد رشد نیز به بهمن موتور اختصاص یافته است.

طبق آمار اعلامی، «مدیران خودرو» در دو ماه ابتدایی امسال ۱۰ هزار و ۵۱۸ دستگاه محصول سواری را به تولید رسانده تا در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بیش از ۱۸ درصد افزایش تیراژ را تجربه کند. پس از این شرکت اما «کرمان موتور» دارای بیشترین تیراژ است، هرچند با کاهش تولید مواجه شده است. طبق آمار اعلامی، این خودروساز شش هزار و ۸۹۳ دستگاه محصول را تا پایان اردیبهشت امسال به تولید رسانده تا نسبت به دو ماه نخست سال گذشته، ۴/ ۱۵ درصد کاهش تیراژ را به خود ببیند.

کرمان موتور که علاوه‌بر محصولات چینی، خودروهایی از هیوندایی را نیز مونتاژ می‌کند، حالا به‌دلیل خروج آمریکا از برجام، در آستانه قطع ارتباط با همکار کره‌ای‌اش قرار دارد. طبق شنیده‌ها، هیوندایی قصد دارد ارتباط خود را با کرمان موتور پس از پایان ضرب‌الاجل آمریکایی‌ها برای بازگشت تحریم‌های مرتبط با صنعت خودرو از نیمه مرداد امسال، قطع کند.

در بین دیگر خودروسازان بخش خصوصی، بهمن موتور تیراژی یک هزار و ۶۳۱ دستگاهی را طی دو ماه ابتدایی امسال از خود به‌جا گذاشته؛ بنابراین حدود ۷۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش تیراژ را ثبت کرده است. این شرکت نیز مانند کرمان موتور در مسیر ترکش‌های نقض برجام قرار دارد، چه آنکه ممکن است به‌دلیل بازگشت تحریم‌ها، همکار ژاپنی خود یعنی مزدا را از دست بدهد.

اما آمار تولید خودروسازان خصوصی، تیراژ چند شرکت کوچک را نیز در خود جا داده است. در این بین، خودروسازان بم تیراژی ۱۱۱ دستگاهی را از خود به جا گذاشته و با این حساب، ۵/ ۷ درصد از تولید آن نسبت به دو ماه ابتدایی سال گذشته کاسته شده است. همچنین، دو شرکت ریگان خودرو و صنعت خودرو آذربایجان نیز به ترتیب آمار تولیدی ۲۲۹ و ۱۱۰ دستگاهی را در دو ماه نخست امسال به ثبت رسانده‌اند.

 
  ::  تماس با ما   :: 
Copyright 2010, asscc.ir, All right reserved انجمن صنفی شرکتهای خدمات پس از فروش خودرو