1395/05/16      # 1792 

تشکیل کمیته ای با هدف بازنگری در اهداف و سیاست های صنعت خودرو  

به گزارش خبر خودرو، دبیر انجمن خودروسازان ایران از تشکیل کمیته ای به منظور بازنگری در اهداف و سیاست های صنعت خودرو خبر داد و گفت : بر اساس مصوبه اخیر شورای سیاست گذاری خودرو به زودی کمیته ای با هدف بازنگری در اهداف و سیاست های صنعت خودرو تشکیل می شود.

احمد نعمت بخش در گفتگو با خبرنگار خبر خودرو افزود : بر اساس این مصوبه ، سازمان گسترش در حال تشکیل کمیته ای کارشناسی است تا اهداف و سیاست های صنعت خودرو به روز رسانی شوند.

وی افزود :  قطعا یکی از این موارد مورد نظر در اهداف ، طراحی پلت فرم خواهد بود که به زودی در کمیته ای کارشناسی که انجمن خودروسازان نیز حضور دارد مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

وی در ادامه با اشاره به اهداف و سیاست های صنعت خودرو در افق 1404 گفت : با وجود مشکلات و موانع موجود در  طراحی و توسعه محصول ، خوشبختانه گام های خوبی در جهت دستیابی به اهداف صنعت خودرو در افق 1404 و طراحی پلت فرم های جدید در شرکت های بزرگ خودروسازی در حال اجراست .

وی تصریح کرد : هم اکنون دو شرکت ایران خودرو و سایپا به طور جدی در حال طراحی پلت فرم های داخلی بوده و در آینده نزدیک پلت فرم های جدیدی را به بازار عرضه خواهند کرد.

وی با اشاره به تاثیر همکاری ها بر هزینه طراحی پلت فرم، اظهار داشت  : با وجود سرمایه گذاری مورد نیاز و هزینه بالایی که طراحی پلت فرم برای شرکتهای خودروساز به همراه دارد در صورتی که این روند با همکاری شرکتهای خارجی به نتیجه برسد  مسلما هزینه کمتری برای خوروسازان به دنبال خواهد داشت.

وی تاکید کرد : طراحی پلت فرم به دلیل هزینه بالایی که دارد چنانچه در تیراژ میلیونی تولید نگردد طبعا موجب افزایش هزینه تولید برای شرکتهای خودرو ساز خواهد شد.

وی گفت : بر اساس اهداف و سیاست های صنعت خودرو هم اکنون هر دو شرکت بزرگ خودروسازی کشور در حال طراحی پلت فرم داخلی هستند البته در این راستا پلت فرم هایی نیز بواسطه همکاری مشترک با شرکتهای پژو و سیتروئن طراحی و به مرور به بازار عرضه خواهند شد.

دبیر انجمن خودروسازان ایران همچنین با توجه به شروط مورد تاکید در مذاکرات و همکاری با شرکتهای خارجی ، تصریح کرد : بر مبنای شروط وزارت صنعت و معدن و تجارت ، در همکاری جدید خودروسازان با شرکتهای خارجی موضوع مونتاژ نه تنها مطرح نیست بلکه آغاز همکاری ها با حداکثر 40 درصد ساخت داخل و 30 درصد صادرات خواهد بود از این رو هر گونه مونتاژکاری در همکاری مشترک خودروسازان به دست فراموشی سپرده خواهد شد.

نعمت بخش افزود : در حال حاضر در دنیا از یک پلت فرم ، به مدت حداقل 15 سال ، خودروهای جدیدی تولید و به بازار عرضه می شود این در حالی است که معمولا موتور ، اکسل و گیبرکس خودروها به دلیل هرینه بالا تغییر چندانی نداشته  و صرفا این بدنه خودرو است که تغییر خواهد کرد.

به گفته وی خودروسازان داخلی نیز در راستای حرکت در مسیر اهداف و سیاست ها طراحی پلت فرم های داخلی را به صورت کاملا ایرانی و همچنین با همکاری شرکتهای خارجی را در دستور کار داشته و به در آینده نه چندان دور به بازار عرضه خواهند کرد.

وی اظهار داشت : با اقدامات و سرمایه گذاری خوبی که در مراکز تحقیق و توسعه شرکتهای خودروساز صورت گرفته ، پیش بینی می شود خودروسازان به اهداف صنعت خودرو در افق 1404 که طراحی حداقل 5 پلت فرم که دو پلت فرم  آن کاملا داخلی و 3 پلت فرم با همکاری شرکتهای خارجی است ، دست یابند.

 
  ::  تماس با ما   :: 
Copyright 2010, asscc.ir, All right reserved انجمن صنفی شرکتهای خدمات پس از فروش خودرو